EĞİTİM VE TEKNİK DESTEK
PROJE ÇİZİM
ENDÜSTRİYEL YAZILIM ÜRÜNLERİ
DANIŞMANLIK
HİZMETLERİMİZ

2D & 3D BIM Multi CAD

Building Information Modelling (BIM) nedir?

Building Information Modelling (BIM), yapı sektörüne yönelik bir planlama yöntemidir ve bu yöntem, bir yapı projesindeki teknik ve fonksiyonel özelliklerin sanal bir 3D modelde gösterilmesi için kullanılır. İlgili tüm veriler bir araya getirilerek, projeye başlamadan önce yapının dijital bir ikizi oluşturulur. Yapı fazında, tüm ilgili taraflar bu ikize ve dolayısıyla güncel yapı planına erişim sağlayabilir.

BIM, daha hızlı ve daha uygun maliyetli proje yönetimi sağlamayı amaçlayan bir optimizasyon sürecidir. Her boyuttaki proje için kullanılabilir. Birçok ülkede, mimarlar ve planlama sorumluları için kamu ihalelerinde BIM ile çalışma zorunluluğu uygulanmaya başlanmıştır.

BIM ile standardizasyon yükselişte

Projelerinde BIM’den yararlananların deneyim raporları, bu yöntemin tamamen avantajlı olduğunu gösteriyor. Uluslararası düzeyde, çok sayıda ülke bu avantajları fark edip yöntemi uygulamaya koydu ve hatta kamu tarafından finanse edilen inşaat projeleri için zorunlu hale getirdi.

Birleşik Krallık, Hollanda, Danimarka, Finlandiya ve Norveç’in tümü, resmi hükümet tarafından finanse edilen inşaat projeleri için BIM’i kullanıyor.

AB yönergelerine göre, 2016 yılından itibaren, AB’deki resmi hükümet tarafından finanse edilen inşaat projelerinde BIM zorunlu kılınmıştır.

BROŞÜRLER

VİDEOLAR